Hoog Soestdijk in Soest uitgebreid met 20 sociale huurwoningen
Door woongebouw Hoog Soestdijk in Soest op te toppen, zijn twintig nieuwe sociale huurwoningen toegevoegd aan een bestaand wooncomplex. Met deze uitbreiding laat Portaal zien hoe bestaande gebouwen kunnen bijdragen aan het vergroten van het aanbod aan betaalbare woningen.
Nederland kampt met een groot tekort aan betaalbare woningen. Daarom zet Portaal naast nieuwbouw ook in op het beter benutten van bestaande woningen en gebouwen. Dat gebeurt onder meer met woningdelen, woningsplitsing, hospitaverhuur, transformatie, aanplakken en optoppen.
Optoppen als onderdeel van de oplossing
"De woningopgave vraagt om een combinatie van maatregelen", zegt Minko de Weerd, regiomanager Eemland bij Portaal. "Nieuwbouw blijft hard nodig, maar we kijken ook hoe we bestaande woningen en gebouwen slimmer kunnen gebruiken. Optoppen kan daar op geschikte locaties aan bijdragen, doordat je woningen toevoegt zonder extra ruimte in beslag te nemen."
Volgens De Weerd vraagt elke locatie om een eigen afweging. "We kijken per locatie naar het aantal woningen dat we kunnen toevoegen, de benodigde investering, de uitvoerbaarheid, de doorlooptijd en de meerwaarde voor bewoners en de buurt."
Waardevolle ervaring opgedaan
Hoog Soestdijk laat volgens Portaal zien wat er mogelijk is, maar ook wat daarvoor nodig is. Het project kende verschillende uitdagingen. Omwonenden dienden bezwaren in, het ontwerp werd daarop aangepast en de bouw vroeg om intensieve samenwerking tussen bewoners, gemeente Soest, AG NOVA Architecten, Veluwezoom Verkerk Bouw en Portaal.
"Met Hoog Soestdijk hebben we niet alleen twintig woningen toegevoegd, maar ook waardevolle kennis opgedaan", zegt De Weerd. "Die ervaring nemen we mee naar toekomstige projecten."
Meer woningen en een groene ontmoetingsplek
Met de uitbreiding groeide Hoog Soestdijk van 84 naar 104 woningen. De twintig appartementen zijn inmiddels bewoond. Bij de verhuur reageerden bijna 1.500 woningzoekenden op de woningen, wat de grote vraag naar betaalbare woonruimte opnieuw onderstreept.
Naast de nieuwe woningen is ook geïnvesteerd in de woonomgeving. Samen met bewoners is een klimaatadaptieve tuin ontworpen die ontmoeting tussen bewoners stimuleert.
Op woensdag 23 september vierden bewoners, omwonenden en betrokken partijen de afronding van de uitbreiding van Hoog Soestdijk.